ESPORTOWE SZTOSY

NOMINOWANI

Głosowanie zakończone, wyniki wkrótce!​

Kategoria ‘Sztosowa polska drużyna esportowa 2023 roku’ ma na celu wyróżnienie zespołów z różnych tytułów esportowych, które godnie reprezentowały polską scenę esportową. Nominacje zostały wyłonione na podstawie występów oraz zdobytych osiągnięć na przestrzeni minionego roku.


SZTOSOWA POLSKA DRUZYNA ESPORTOWA​​

NAVI Javelins

Najlepszy polski żeński skład i drugi na światowej scenie Counter-Strike’a. W 2023 roku polskie zawodniczki wywalczyły wicemistrzostwo trzech turniejów ESL Impact, w tym jednego na deskach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.

fot. NAVI

9INE

Najpopularniejsza i zarazem Najlepsza polska drużyna Counter-Strike’a w 2023 roku figurowała na wielkiej scenie. 9INE wystąpiło na ostatnim Majorze w historii CS:GO, będąc tym samym pierwszym polskim zespołem obecnym na turnieju tej rangi od ponad pięciu lat.

fot. 9INE

Incognito

Polska drużyna rywalizująca na scenie Valoranta. W 2023 roku triumfowała w dwóch etapach VALORANT East United S2 Stage, a także w drugiej odsłonie BeChampions VALORANT Warmup.

fot. incognito

ex-TIGER Anonymo

Najlepsza żeńska drużyna Valoranta znad Wisły, która rywalizowała w najbardziej prestiżowych żeńskich rozgrywkach  VALORANT Game Changers 2023. W 2023 roku ex-Tiger Anonymo wygrały Meet at Rift, zdobyły wicemistrzostwo pierwszej edycji VCT Game Changers EMEA Contenders oraz wystąpiły w drugiej i trzeciej fazie VCT 2023 Game Changers EMEA.

fot. anonymo

Alior Bank Team

W pełni polska drużyna League of Legends, która w 2023 roku zajęła 4 miejsce w 9 sezonie Ultraligi i drugie miejsce w 10 sezonie Ultraligi. Dodatkowo polski zespół reprezentował nasz kraj na EMEA Masters i zajął 3-4 miejsce w Ultraliga Super Puchar 2023.

fot. Alior Bank Team

Kategoria ‘Sztos zawodnik 2023 roku’ ma na celu uhonorowanie najlepszych polskich zawodników esportowych w różnych tytułach. Nominacje bazują na osiągnięciach zawodników – zarówno drużynowych, jak i indywidualnych.

 

SZTOS ZAWODNIK​

Paweł “Dycha” Dycha

Obecny zawodnik ENCE, który regularnie sięga po znaczące sukcesy na międzynarodowej arenie Counter-Strike’a. W 2023 roku zdobył trofeum za IEM Dallas 2023, wywalczył wicemistrzostwo trzech prestiżowych turniejów – ESL Challenger Katowice, IEM Cologne oraz Gamers8, a także dotarł do półfinałów 17. sezonu ESL Pro League

fot. BLAST/Michal Konkol

Kamil “baddyG” Graniczka

Polski zawodnik Valoranta, który aktualnie na scenie międzynarodowej, aktualnie reprezentuje barwy Acend. W 2023 roku zwyciężył trzecią odsłonę Mandatory Cup, pierwszy i drugi split VALORANT Challengers 2023 East Surge oraz finały trzeciej fazy VALORANT East United S2. Zdobywca trzech wyróżnień MVP – za drugi split VALORANT Challengers 2023 East Surge oraz sezonu 2023 lig VALORANT East United i Surge. 

fot. Riot Games/Hara Amorós

Adrian “Trymbi” Trybus

Jeden z czołowych graczy League of Legends, były reprezentant KOI i Fnatic. W 2023 roku zajął trzecie miejsca podczas zimowej i letniej edycji LEC, zdobył srebro w finałach LEC 2023 oraz był jedynym Polakiem obecnym na światowych finałach w 2023 roku.

 

fot. Michal Konkol/Riot Games

Michał “Nisha” Jankowski

Najlepszy polski gracz Doty 2, obecny zawodnik Teamu Liquid. W 2023 roku sięgnął po mnóstwo spektakularnych sukcesów, a do najważniejszych zaliczyć możemy wicemistrzostwa Riyadh Masters, 19. sezonu Dreamleague oraz trzech Majorów – w Limie, Berlinie i na Bali. 

 

fot. Team Liquid

Kamil “siuhy” Szkaradek

Jeden z najlepszych prowadzących na scenie Counter-Strike’a. W maju 2023 roku poprowadził GamerLegion do finału ostatniego Majora w historii CS:GO, a w lipcu przeszedł do MOUZ. Pod jego sterami międzynarodowy kolektyw zwyciężył 18. sezon ESL Pro League oraz dotarł do finału CS2 Asia Championships i półfinału IEM Sydney 2023. 

fot. BLAST/Michal Konkol

Michał “Kami” Kamiński

Obecny reprezentant Gaimin Gladiators, czołowa postać Fortnite’a. W 2023 roku zwyciężył Gamers8, zajął czwarte miejsce podczas wielkich finałów FNCS Major 3 Europe oraz zdobył srebro za Fortnite Champion Series 2023 Global Championship. 

 

fot. Become Legends

Iwo “Setty” Zając

Polski akcent w topce Fortnite’a, aktualnie reprezentuje barwy Tundry Esports W 2023 roku uplasował się na czwartej lokacie podczas wielkich finałów FNCS Major 3 Europe oraz wywalczył wicemistrzostwo Fortnite Champion Series 2023 Global Championship. 

 

fot. Become Legends

Olek “hades” Miśkiewicz

Jeden z najlepszych snajperów na polskim podwórku Counter-Strike’a. Przez większość 2023 roku reprezentował 9INE, z którym zagrał na ostatnim Majorze w historii CS:GO. W grudniu przywdział trykot fińskiej organizacji ENCE.

fot. BLAST/Michal Konkol

Kategoria ‘Sztos zawodniczka 2023 roku’ ma na celu uhonorowanie najlepszych polskich zawodniczek esportowych w różnych tytułach. Nominacje bazują na osiągnięciach zawodniczek – zarówno drużynowych, jak i indywidualnych.

SZTOSOWA ZAWODNICZKA ESPORTOWA

Wiktoria “vicu” Janicka

Reprezentantka najlepszej żeńskiej drużyny znad Wisły, NAVI Javelins. W 2023 roku wywalczyła wicemistrzostwa trzech turniejów z cyklu ESL Impact, w tym jeden na deskach katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego. 

fot. Twitter/vicues

Angelika “Angelka” Kozłowska

Zawodniczka drugiej najlepszej żeńskiej drużyny Counter-Strike’a, NAVI Javelins. W 2023 roku trzykrotnie dotarła do finału turniejów z cyklu ESL Impact, w tym jeden rozgrywany w Katowicach. 

 

fot. ESL/Stephanie Lindgren

Hania “Hanka” Pudlis

Reprezentuje barwy NAVI Javelins, czyli najlepszej żeńskiej drużyny Counter-Strike’a znad Wisły. W 2023 roku wywalczyła trzy srebrne medale za turnieje z cyklu ESL Impact, w tym za jeden rozgrywany w Katowicach. 

fot. ESL/Michał Konkol

Maja “majusia” Kwiryng

Polska przedstawicielka na scenie Valoranta, która do listopada reprezentowała barwy TIGER Anonymo. W 2023 roku zwyciężyła Meet at Rift, QUEENS Cup oraz wywalczyła wicemistrzostwo pierwszej odsłony VCT 2023 Game Changers EMEA Contenders. 

fot. Anonymo

Weronika “speedówka” Dąbrowska

Polska przedstawicielka na żeńskiej scenie Valoranta, która w ostatnich dwunastu miesiącach reprezentowała trzy drużyny – Alliance.Coven, Guild X oraz Acend Rising. Pod banderą tej ostatniej zdobyła srebro podczas VCT 2023 Game Changers EMEA Stage 3 oraz zajęła trzecie miejsce podczas VCT 2023 Game Changers EMEA Stage 2.

fot. Guild Esports

Martyna “Marti” Pabian

Reprezentantka żeńskiej dywizji Valoranta w arabskiej organizacji NASR Ignite. W 2023 roku wywalczyła wicemistrzostwo drugiej odsłony VALORANT MENA Al Majd oraz triumfowała w turniejach VCT 2023 Game Changers EMEA Contenders Series 2 i Meet at Rift 2023, którego została MVP.

fot. Polska Liga Esportowa

Kategoria ‘Sztos trener esportowy 2023 roku’ ma na celu wyróżnienie najlepszych polskich trenerów esportowych w różnych tytułach. Nominacje zostały wyłonione na podstawie osiągnięć ich podopiecznych.

SZTOS TRENER​

Jakub “kuben” Gurczyński

W 2023 roku polski weteran powrócił na CS-owe salony, obejmując stery nad Apeks, gdzie zbudował zespół na miarę najlepszej 10 świata. W krótkim czasie jego podopieczni sensacyjnie dotarli do półfinałów ostatniego Majora w historii CS:GO oraz zwyciężyli 45. sezon ESL Challenger. Pod koniec listopada został nowym szkoleniowcem ENCE.

fot. Michał Konkol

Filip “NEO” Kubski

Po ponad dwóch dekadach rywalizacji na serwerze,  weteran znad Wisły postanowił rozpocząć karierę trenerską. W lipcu 2023 roku został głównym szkoleniowcem FaZe Clanu. Pod jego wodzą międzynarodowy kolektyw zwyciężył trzy prestiżowe turnieje z rzędu – IEM Sydney 2023, Thunderpick World Championship oraz CS2 Asia Championships. Ponadto wywalczył wicemistrzostwo jesiennych i światowych finałów BLAST Premier.

fot. DreamHack/Adela Sznajder

Adrian “AlcesT” Chyziak

Trener NAVI Javelins, czyli drugiej najlepszej żeńskiej drużyny na scenie Counter-Strike’a. W 2023 roku poprowadził swoje podopieczne do trzech wicemistrzostw turniejów z cyklu ESL Impact, w tym jeden na deskach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. 

fot. ESL / Michał Konkol

Piotr “nawrot” Nawrocki

Trener 9INE i jeden z czołowych twórców sukcesu polskiej drużyny. W 2023 roku poprowadził swoich podopiecznych m.in. do awansu na ostatniego Majora w historii CS:GO, triumfu w OMEN WGR Challenge, wicemistrzostwa 44. sezonu ESL Challenger League Europe oraz półfinałów Brazy Party. fot. 9ine

Kategoria ‘Sztosowe wydarzenie 2023 roku’ ma na celu wyróżnienie najlepszych polskich wydarzeń zorganizowanych w minionych dwunastu miesiącach związanych z branżą esportową. Nominacje zostały wyłonione na podstawie m.in. otoczki wydarzenia oraz jego popularności.

SZTOSOWE WYDARZENIE ESPORTOWE​

PGE Nowy Poziom

Regionalne rozgrywki esportowe przeznaczone dla graczy-amatorów. Projekt ma za zadanie rozwijać kompetencje młodych zawodników esportowych. W 2023 roku turnieje z cyklu ‘PGE Nowy Poziom’ odbyły się w Łodzi, Chełmie, Łomży oraz Białej Podlaskiej.

fot. Polska Liga Esportowa

Superpuchar Polskiej Ligi Esportowej 

Turniej Counter-Strike’a z pulą 80 tysięcy złotych, który odbył się w dniach 26-27 sierpnia minionego roku. Otoczka wokół Superpucharu PLE miała unikalny klimat, ponieważ całe wydarzenie zostało rozegrane na plażach Gdańska. 

fot. Polska Liga Esportowa

Finały Polskiej Ligi Esportowej

Turniej Counter-Strike’a z pulą 150 tysięcy złotych, który rozegrany został w dniach 14 listopada – 2 grudnia minionego roku na Stadionie Miejskim Legii Warszawa. Po triumf sięgnęli gracze ThunderFlash, inkasując 75 tysięcy złotych.

fot. Polska Liga Esportowa

10. sezon Ultraligi

Polskie rozgrywki online League of Legends z pulą 20 tysięcy euro, które trwały od 29 maja do 12 sierpnia minionego roku. Tytuł mistrzowski zdobyło Anonymo, natomiast na drugim miejscu uplasowało się AliorBank Team. Obie drużyny zyskały slota w EMEA Masters. 

 

fot. Ultraliga

Ekstraklasa Games

Polskie rozgrywki w grze FIFA 23 z pulą 50 tysięcy złotych, które trwały od 3 stycznia do 2 kwietnia minionego roku w Warszawie. Zwycięzcą został Kamil “Riptorek” Soszyński z Jagiellonii Białystok, natomiast pozostałe miejsca na podium przypadły Szymonowi “Blachu” Blachowiakowi z Pogoni Szczecin oraz Damianowi “damie” Augustyniakowi z Rakowa Częstochowa. 

fot. YT/Polsat Games

Meet at Rift

Festiwale esportowe spod szyldu GAM3RS_X, które odbyły się w lutym minionego roku na hali Warszawskiego Centrum EXPO XXI.  Na festiwalu rozegrane zostały turnieje w grach skupionych wokół studia Riot Games – League of Legends, Teamfight Tactics oraz Valorant.

fot. Meet at Rift

Kategoria ‘Sztos komentator 2023 roku’ ma na celu wyróżnienie najlepszych polskich komentatorów esportowych minionych dwunastu miesięcy. Nominacje bazują m.in. na częstotliwości oraz rangi komentowanych turniejów.

SZTOS KOMENTATOR ESPORTOWY

Kuba “KubiK” Kubiak

Stały komentator i analityk ESL Counter-Strike. W 2023 roku jego głos mogliśmy usłyszeć podczas dwóch edycji ESL Mistrzostw Polski, trzeciego Splitu PLE, finałów Polskiej Ligi Esportowej oraz ostatniego Majora w historii CS:GO. W międzyczasie prowadził transmisję na Twitchu, na których analizował wiele spotkań. 

fot. FB/kubikcs

Piotr “izak” Skowyrski

Najpopularniejszy polski streamer Counter-Strike’a, który na przełomie 2023 roku skomentował Superpuchar i Finały Polskiej Ligi Esportowej oraz ostatni turniej rangi Major. Jego stream z meczów 9INE podczas paryskich zmagań gromadziły w jednym momencie nawet kilkaset tysięcy widzów.

fot. FB/izaktv

Sławomir “Troglodyta” Bąk

Oficjalny komentator 9INE, który w 2023 roku miał okazję komentować poczynania ‘Dzwiątek’ podczas ostatniego Majora w historii CS:GO.

 

fot. FB/troglodyta

Łukasz “Hermes” Pożyczek

Jeden z najpopularniejszych polskich komentatorów Counter-Strike’a, którego głos w 2023 roku mogliśmy usłyszeć podczas ostatniego Majora w historii CS:GO oraz rozgrywek spod szyldu Polskiej Ligi Esportowej.

fot. Polska Liga Esportowa

Jakub “frs” Czapran

Czołowy polski komentator najbardziej prestiżowych rozgrywek Valoranta. W 2023 roku skomentował poczynania w ramach m.in. VCT 2023 LOCK/IN Sao Paulo, VCT 2023 EMEA League, VCT 2023 Ascension EMEA oraz VALORANT Champions 2023.

 

fot. Polska Liga Esportowa

Tomasz “TheFakeOne” Milaniuk

Były komentator League of Legends, który do niedawna pracował dla Polsat Games. W 2023 roku jego głos mogliśmy usłyszeć podczas LEC 2023 Finals, Mid-Season Invitational 2023 oraz World Championship 2023. Po Mistrzostwach Świata w listopadzie, TheFakeOne oficjalnie zakończył karierę profesjonalnego komentatora. 

fot. Jakub Stańdo/FRENZY

SZTOS SPONSOR